آموزش نصب Solr برای استفاده در دروپال

تصویر پدرام احمدی
تصویر آموزش نصب Solr برای استفاده در دروپال

مقدمه

Solr یکی از پلتفرم های قدرتمند می باشد که توسط Apache عرضه شده و تلفیق آن با دروپال مزایای بسیاری را برای جستجو فراهم کرده است. هرچند که Solr می بایست بر روی سرور نصب و اجرا شود نصب MySQL هم الزامی می باشد. Solr یک نرم افزار کاربردی تحت Java است که می تواند به صورت مستقل بر روی هر سروری نصب شود و همچنین برای تولید محیط های کاربری بهترین گزینه ای است که بر روی سرورهای مدل J۲EE همانند Tomcat , Glassfish , JBoss و غیره اجرا می شود. در این مقاله نحوه نصب Solr ۴.۳.۰ را برای استفاده با دروپال تحت Tomcat ۷ بر روی سرور لینوکس را تشریح می کنیم.

نصب جاوا

Tomcat و Solr هر دو نرم افزار جاوا می باشند, پس تنها پیش نیاز اجرای آنها نصب جاوا می باشد. شیوه نصب آنها بر حسب نسخه لینوکس تعیین می شود.لینوکس Redhat و CentOS و Debian و Ubuntu همگی از پیاده سازی سیستم OpenJDK مخصوص جاوا ۷ بهره می برند که ما در اینجا بکار می بریم. پس در صورتی که جاوا بر روی سرور شما نصب شده باشد  طی کردن این مرحله برای شما آسان خواهد بود. پس به خاطر داشته باشید که JDK بایستی بر روی سیستم شما نصب شده باشد ولی نصب JRE الزامی نیست.

کد نصب OpenJDK بر روی Redhat ‎/ CentOS:

yum install java-۱.‎۷.‎۰-openjdk

کد نصب OpenJDK بر روی Debian/Ubuntu:

aptitude install java۷-jdk

نصب Tomcat:

برخی از نسخه های لینوکس  از بسته  Tomcat در حافظه نرم افزاری خود استفاده می کنند.هر چند نصب آخرین نسخه از آپاچی  رفع تمامی معایب نرم افزاری و امنیتی را ضمانت می کند. همچنین تمامی تنظیمات و فایلهای داده ای ا در یک مکان ذخیره سازی می نماید و بر روی لینوکس مورد نظر اجرا می کند.

قدم اول: یک کاربر با حق دسترسی پایین را ایجاد کنید تا بتواند بر روی سرویس Tomcat اجرا شود.

useradd -Mb ‎/usr/local  tomcat

قدم دوم: آخرین نسخه Tomcat را از آدرس http://tomcat.apache.org/download-۷۰.cgi دانلود نموده و سپس در مسیر usr/local/tomcat/‎ بر روی سرور قرار دهید.

قدم  سوم: فایل tar.gz مخصوص Tomcat را در مسیر usr/local/tomcat/‎ ذخیره و استخراج کنید.

tar -C ‎/usr/local -zxf ‎/usr/local/src/apache-tomcat  mv  ‎/usr/local/apache-tomcat-۷.‎* ‎/usr/local/tomcat

قدم چهارم: بر حسب پیشفرض Tomcat بر روی پورت۸۰۸۰ تنظیم شده است. هر چند به طور معمول از سایر سرویس ها هم می تواند به خوبی بهره ببرد. برای دوری از تداخل پورت Tomcat را  با این کد مخصوص جستجو و جایگزینی به ۸۹۸۳ تغییر دهید.

sudo sed -i s/۸۰۸۰/۸۹۸۳/g ‎/usr/local/tomcat/conf/server.xml 

قدم پنجم: در پایان نام صاحب مسیر ذخیره سازی Tomcat را تغییر دهید و آن را برای اجرا آماده کنید.

chown -R tomcat:tomcat ‎/usr/local/tomcat

sudo -u tomcat ‎/usr/local/tomcat/bin/startup.sh

نکته بسیار مهمی که مطرح است موارد امنیتی مخصوص Tomcat می باشد.امنیت در Tomcat خارج از مباحث این مقاله است ولی تعدادی منابع مناسب برای تشریح سختی نصب Tomcat وجود دارد که برای مثال می توان به پروژه Tomcat در آدرس http://tomcat.apache.org/tomcat-۷.‎۰-doc/security-howto.html اشاره نمود.

به طور کلی اگر Tomcat تنها برای اجرای دستورات داخلی Solr استفاده شود بلاک کردن دسترسی سایرین به منابع آن الزامی می باشد.

نصب Solr

برخی از نسخه های لینوکس  Solr را به طور پیشفرض بر روی خود نصب شده دارند ولی معمولا قدیمی هستند ولی همانند Tomcat نسخه جدید آن باید به روش زیر نصب شود.

قدم  اول: نسخه Solr-۴.۳.۰ را از آدرس /http:/‎/lucene.apache.org/so‎lr  دانلود کنید و سپس آنرا بر روی سرور استخراج کنید.

tar -zxf solr-۴.‎۳.‎۰.tgz

قدم دوم: کتابخانه های جاوا را که توسط Solr تامین شده را به پوشه کتابخانه Tomcat انتقال دهید.

cp solr-۴.‎۳.‎۰/dist/solrj-lib/* ‎/usr/local/tomcat/lib/‎

قدم سوم: تنظیمات فایل Solr را از روی ماژول دروپال به پوشه تنظیمات Solr به صورت زیر تغییر دهید.

sync -av apachesolr/solr-conf/solr-۴.x/‎  ‎/usr/local/tomcat/solr/conf/‎

قدم چهارم: فایل هسته Solr را بر روی آدرس usr/local/tomcat/solr/solr.solr.xml/‎  با محتوای درونش بر روی  هسته دروپال ایجاد کنید.

<?xml version="۱.‎۰"‎ encoding="UTF-۸" ?‎>
<solr persistent="false">
  <cores adminPath="/admin/cores">
    <core name="drupal" instanceDir=‏"drupal" />
  </cores>
</solr>

قدم پنجم: هسته Solr را به صورت زیر بسازید و نمونه تنظیمات فایل Solr را در آن مکان کپی کنید. این تنظیمات فایل می توانند در آینده برای موارد مربوط به هسته دروپال  مورد نیاز باشند.

mkdir  usr/local/tomcat/splr/drupal

cp -r  ‎/usr/local/tomcat/solr/conf  ‎/usr/local/tomcat/solr/drupal/‎

قدم ششم: Tomcat را متوقف کنید و مطمئن شوید که مجوز ها به درستی اعطا شده اند و سپس به صورت زیر از Tomcat نسخه پشتیبان تهیه کنید.

‎/usr/local/tomcat/bin/shutdown.sh
chown -R tomcat:tomcat ‎/usr/local/tomcat
sudo -u tomcat ‎/usr/local/tomcat/bin/startup.sh

هسته نسخه جدید Solr در حال حاضر  در آدرس http://localhost:۸۹۸۳/solr/#/drupal  موجود است. و همچنین آدرس بدون نیاز به دانلود آن  http://localhost:۸۹۸۳/solr/drupal می باشد.

نتیجه گیری

آخرین مرحله برای  شروع کار مهیا کردن روشی است که Solr بتوانند در زمانی که سرور راه اندازی مجدد می شود به طور خودکار اجرا شود.فایلی که به این مقاله برچسب خورده می تواند این امکانات را برای ما بوجود بیاورد که توسط هر دو مدل نسخه لینوکس Debian و Redhat قابل اجرا است. ابتدا فایل init را در مسیر ‎/etc/init.d/tomcat بسازید و سپس مطمئن شوید که قابل اجراست و آنرا به شروع برنامهتنظیم کرده و سپس به وسیله کد زیر آنرا  مجددا راه اندازی کنید.

chmod +x ‎/etc/init.d/tomcat

کد مخصوص لینوکس های Redhat/CentOS:

chkconfig  --add tomcat

کد مخصوص لینوکس های Debian/Ubuntu:

update-rc.d   tomcat   defaults

اگر تمامی مراحل را به درستی طی کرده اید اکنون می توانید از سرور جستجوی Solr استفاده کنید.برای اطلاعات بیشتر درباره یکی کردن Solr با دروپال می توانید به پروژه Apache Solr Integration در سایت دروپال دسترسی داشته باشید.

Nike footwear | Air Jordan Release Dates ۲۰۲۰

برچسب ها: 
میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)