نخستین نسخه‌ی کاربردی دروپال ۸ منتشر شد! حالا چه می‌شود؟

تصویر نخستین نسخه‌ی کاربردی دروپال 8 منتشر شد! حالا چه می‌شود؟

وب کاران-درست است، دروپال ۸ ، هفتم اکتبر ۲۰۱۵، اولین نسخه‌‌اش را منتشر کرد.اما این به چه معناست؟آیا این یک نسخه‌ی تکمیل شده است؟آیا می‌توان از آن استفاده کرد؟چه تغییراتی را به دنبال خواهد داشت؟آیا بالاخره دانیال ونر/ Daniel Wehner می‌تواند خواب راحتی داشته باشد؟

آیا این پایان کار است؟

با وجود تمام شادیهایی که در رسانه‌های اجتماعی ابراز شد باید بگوییم که این نسخه‌ی نهایی دروپال ۸ نیست- فقط نخستین نسخه‌ی کاربردی آن است، بدان معنا که رسماً هیچ مشکل مهمی که نیاز به رفع کردن داشته باشد در دروپال ۸  باقی نمانده است. دقیقاً مثل این است که بگوییم: رفع هیچ اشکال مهم و مخربی که ما آن را شناسایی کرده باشیم باقی نمانده است. اما مانند هر محصول نرم افزاری دیگری، ما همچنان به یافتن مسائل مشکل ساز آن در تمام طول مدتی که وجود داشته باشد ادامه خواهیم داد. همانطور که با اینکه تقریباً ۵ سال از انتشار نخستین نسخه‌ی دروپال ۷ می گذرد هنوز هم گاه و بی گاه اشکالات مهمی را پیدا می‌کنیم؛که این فقط بخشی از پشتیبانی یک نمونه‌ی نرم افزاری در درازمدت است.

فاز RC که مخفف Release Candidate است بدان معنی است که با اینکه دروپال ۸ به اندازه‌ی کافی ثبات دارد که بتوان از آن استفاده کرد، اما ما هنوز هم اشکالات مهمی در آن پیدا می کنیم که چون کمی بیش از حد زود به زود پیش می‌آید باعث می شود آن را به هر کسی و برای استفاده در هر موردی توصیه نکنیم. منظور از "کمی بیش از حد زود به زود" این است که سرعت دریافت اشکلات مهم در دروپال ۸ هنوز آنقدر زیاد است که نمی توانیم به داشتن چرخه‌ی پاسخگویی و رفع اشکال سریعی که دلخواهمان است متعهد باشیم.ما هر دو هفته یک بار،یک نسخه‌ی جدید را ایجاد و منتشر خواهیم کرد که در آن تمام اشکالات مهم یافت شده تا آن زمان رفع شده است. هر موقع تیم هسته،اطمینان حاصل کند که می تواند اشکالات را به اندازه‌ی کافی به موقع برطرف کند،آنگاه آنها (در نهایت) نسخه‌ی ۸.۰.۰ دروپال را منتشر خواهند کرد.

اما چه زمانی دروپال ۸  واقعاً منتشر خواهد شد؟

هنوز باید بگوییم هر موقع که آماده شود، اما در حال حاضر زمان آن بسیار بسیار نزدیک است.برای توضیح بیشتر به یک نمونه‌ی مشابه رجوع می‌کنیم ، قبل از انتشار نهایی دروپال ۷،ابتدا آن را در ۴ نسخه‌ی کاربردی بیرون دادند که این بازه ۲ ماه طول کشید.با توجه به اینکه کدبیس دروپال ۷ خیلی ضعیف تر از دروپال ۸ بود، بنابراین منطقی است که امیدوار باشیم که امسال یک کریسمس دروپالی خواهیم داشت. من شخصاً روی ژانویه شرط می بندم.

آیا هم اکنون می توانم از آن استفاده کنم؟

بله! برخی از شرایط و ضوابط قابل اجرا هستند.

فقط به این دلیل که هیچ اشکال مهمی رفع نشده باقی نمانده، به این معنی نیست که دروپال ۸ کاملاً بدون اشکال است!در حال حاضر انبوه بزگی از مسائل "حیاتی" بررسی شده داریم که به بعد از انتشار نسخه‌ی ۸.۰.۰  موکول شده‌اند، که حتماً  تصمیمتان برای اینکه اکنون از دروپال ۸ استفاده کنید را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در لینک بالا می توانید مشاهده کنید که برخی از این مسائل الان هم آماده هستند که اجرا شوند. مشکل اینجاست که در مرحله‌ی RC ، ما اجازه‌ی انجام این اصلاحات را نداریم.در این مرحله اساساً مجاز به کار بر روی مستندات و اشکالات حیاتی هستیم. بنابراین هنوز برخی مسائل مهم وجود دارند که ممکن است در برخی موارد کاربردی مشکل ساز شوند.

بزرگترین مسئله (که من از آن اطلاع دارم) ناسازگاری احتمالی بین تگهای کش هدر جدید در دروپال ۸ و برخی از ارائه دهندگان خدمات میزبانی می‌باشد.مشکل این است که دروپال " فضای بی مصرف" ارسال پاسخ به درخواست یک صفحه را به کش کردن برخی اطلاعات مهم اختصاص می‌دهد و احتمال پرشدن این فضا وجود دارد! اگر میزبانی وب،کش کردن تگ های هدر را بیش از حد طول بدهد،آنگاه ممکن است رفتار غیر منتظره‌ای داشته باشد.ممکن است با یک صفحه‌ی سفید خالی روبرو شوید و یا شاید با ازبین بردن اطلاعات مهم، زمان کش کردن تگ های هدر را کاهش دهد.یک راه حل برای تنظیم حداکثر زمان وجود دارد که در حال توسعه و آماده سازی است، اما تا زمان نسخه‌ی۸.۰.۱ (دو هفته بعد از ۸.۰.۰ )آماده نخواهد شد. در این فاصله اگر می خواهید صفحات بسیار پیچیده که شامل عناصر زیادی هستند داشته باشید، بهتر است از دروپال ۸ استفاده نکنید. مثلاً یک سایت خبری با ترکیب بندیهای بسیار پیچیده، یا یک سایت تک صفحه‌ای که تعداد زیادی از چیزهای مختلف در یک صفحه‌ی اول گنجانده شده‌اند نمونه‌های خوبی از این قبیل هستند.

مسئله‌ی مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که برای اینکه اکوسیستم ماژولهای مختلف موجود در دروپال با نسخه‌ی جدید سازگار شوند مدت زمانی طول می کشد. با توجه به وضعیتی که در bluespark برای ۱۰۰ ماژول برتر موجود در دروپال ۸  اعلام شده، تاکنون فقط ۹ ماژول از ۱۰۰ ماژول برتر دروپال ۷ ، در دروپال ۸ وضعیت پایدار دارند. با در نظر گرفتن اینکه ۱۹ ماژول از این ۱۰۰ ماژول هم در هسته‌ی دروپال ۸ قرار دارند، بنابراین کلاً می شود ۲۸ ماژول. که این تعداد برای ارائه‌ی یک پایه‌ی خوب برای سایتهای نسبتاً ساده کافی است، مخصوصاً اگر شما سررشته‌ای هم در PHP داشته باشید. ولی در حال حاضر من از دروپال ۸ برای ساختن شبکه‌های اطلاعاتی پیچیده استفاده نمی‌کنم.

پس چون دروپال ۸ هنوز نقص دارد،باید برای استفاده از آن صبر کنیم؟

خیر! دروپال ۸ برای استفاده در بسیاری موارد، یک پلت فرم قابل اطمینان است- نکته‌ی انتشار نسخه‌ی کاربردی/RC  همین است! هم اکنون وقتش است که از آن برای ساختن سایت استفاده کنید. فقط سخت نگیرید و ابتدا فقط برای سایتهای ساده از آن استفاده کنید. به بقیه‌ی جامعه‌ی دروپال این فرصت را بدهید که ماژولهای با ثبات را منتشر کنند، و ساختن سایت‌های عظیم فیس بوک شکنی را که در سر پروراده‌اید تا بعد از راه اندازی دروپال ۸ به تعویق بیاندازید.

بعد از انتشار نسخه‌ی ۸.۰.۰  چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از اینکه دروپال ۸.۰.۰ منتشر شد، ما یک تغییر اساسی بزرگ در چگونگی روند توسعه‌ی دروپال ایجاد خواهیم کرد و طبق یک برنامه‌ی زمانبندی منظم انتشار نسخه‌بندی‌های معنا دار  دروپال ۸ را آغاز می کنیم. به این ترتیب که هر دو هفته یک بار یک“patch level” جدید را بیرون می‌دهیم به صورت ۸.۰.۱ ، ۸.۰.۲ و الی آخر، که در هر کدام از این نسخه‌ها فقط اشکالات برطرف می شوند و هر نسخه با نسخه‌ی قبلی سازگار خواهد بود – به این معنی که باعث به هم ریختن هیچ چیزی در سایت شما نخواهند شد. تقریباً هر ۶ ماه یکبار هم یک minor level جدید را بیرون می‌دهیم به صورت ۸.۱.۰ ، ۸.۲.۰ و الی آخر، که این نسخه‌ها مجاز به داشتن ویژگیهای جدید هستند اما هنوز هم باید با قبلی‌ها سازگار باشند بنابراین حتی این نسخه‌ها هم هیچ چیزی را در سایت شما مختل نخواهند کرد. ما هنوز در پی یافتن روند دقیقی برای انتشار نسخه‌های  minor level  هستیم، اما شامل فازهایی ماند آنچه که برای هسته‌ی دروپال ۸ در نظرگرفته ایم خواهند بود:یک فاز بتا، و نسخه‌های کاربردی/RC تا زمانیکه مطمئن شویم که هیچ مشکل مهمی باقی نمانده است.

پس تغییرات API، و ویژگیهایی که باعث اختلال و به هم ریختگی سایتهای موجود خواهند شد چه می شوند؟ ما تا زمانیکه چرخه‌ی موجودیت دروپال ۸ به درستی جریان پیدا نکند، حتی توسعه‌ی آنها را آغاز نخواهیم کرد.آن تغییرات به شاخه‌ی ۹.x تعلق خواهند داشت و از هر چیزی که امکان داشته باشد بر سایت شما تاثیر بگذارد کاملاً جدا نگه داشته خواهند شد.

نکته‌ی کلیدی این جداسازی این است که بروزرسانی های دروپال ۸ ، هرگز سایت شما را در هم نخواهند شکست.ممکن است ویژگیهایی را اضافه کنند اما این ویژگیها با آنچه که شما پیش از آن ساخته‌اید در تضاد نخواهند بود. ما با شیوه‌ای قابل پیش بینی،برنامه ریزی شده و سازگار پذیر با نسخه‌های قبلی، با سرعتی منظم و با قاعده روند بهینه سازی این محصول را ادامه خواهیم داد.

بهترین میهمانیها برای انتشار دروپال ۸ کجاها برگزار میشوند‌؟

انجمن دروپال تبلیغ میهمانیها برای راه اندازی رسمی دروپال ۸ را سازماندهی می کند. اگر می‌خواهید میزبان یکی از این میهمانیها باشید کافی است فرم آنها را پر کنید سپس آنها برای تبلیغش به شما کمک خواهند کرد! تاکنون هیچ سایتی برای ردیابی این میهمانیها ساخته نشده است، اما می توانید هشتگ دروپال/#drupal در توییتر را دنبال کنید.

به چه کسی باید تبریک گفت؟از چه کسی باید تشکرکرد؟

نخستین نسخه‌ی کاربردی دروپال ۸ حاصل تلاش مشترک بیش از ۳۲۰۰ نفر می‌باشد، این تعداد باورنکردنی است.در مقایسه با آن،آپاچی/Apache که محبوب‌ترین وب سرور متن باز جهان می‌باشد،حاصل همکاری ۱۸۸  نفر است.

در مای.اسکیوئل/ MySQL،یک پلت فرم دیتا بیس که بخش عظیمی از اینترنت را راه اندازی می‌کند، ۱۳۲۰ نفر همکاری  می‌کنند. بنابراین، در واقع شما می توانید از هر شخصی در Drupalcon تشکر کنید!

اکثر همکاران دروپال ۸ ،ابتدا  از پشتیبانی،آموختن و دستیاری مربیان در رویدادهای دروپال در سراسر جهان شروع کردند. می‌دانم برای اولین مشارکتهایم در هسته نیاز به یک مربی داشتم و پس از آن باید خودم به اطراف می رفتم و سایرین را آموزش می دادم.مربیان، یک شبکه‌ی پشتیبانی هستند که این سطح از مشارکت جمعی را ممکن ساختند.

اما قطعاً میزان تلاش همه‌ به یک اندازه نیست، اکثر مشارکت کنندگان کمتر از ۲۰ سهم همکاری ثبت شده دارند. اما برخی هم واقعاً تلاش زیادی داشته و فراتر از حد انتظار بوده‌اند. اغراق نیست اگر بگوییم این افراد آینده‌ی اینترنت را شکل دادند.

Daniel Wehner ‪(dawehner)‬

Tim Plunkett ‪(tim.plunkett)‬

Sascha Grossenbacher ‪(Berdir)‬

Alex Pott ‪(alexpott)‬

Wim Leers

Daniel Kudwien ‪(sun)‬

Damian Lee ‪(damiankloip)‬

Jess ‪(xjm)‬

Gábor Hojtsy

Lee Rowlands ‪(larowlan)‬

chx ‪(chx)‬

Andrey Postnikov ‪(andypost)‬

Jennifer Hodgdon ‪(jhodgdon)‬

Yves Chedemois ‪(yched)‬

Joël Pittet ‪(joelpittet)‬

Alex Bronstein ‪(effulgentsia)‬

Cathy Theys ‪(YesCT)‬

Kristof De Jaeger ‪(swentel)‬

Scott Reeves ‪(Cottser)‬

Théodore Biadala ‪(nod_)‬

Vijayachandran Mani ‪(vijaycs۸۵)‬

Peter Wolanin ‪(pwolanin)‬

Bram Goffings ‪(aspilicious)‬

Tobias Stöckler ‪(tstoeckler)‬

Bart Feenstra ‪(Xano)‬

Francesco Placella ‪(plach)‬

Lewis Nyman ‪(LewisNyman)‬

تمرکز بر تعداد مشارکتها به عنوان تنها معیار کمی برای بیان میزان همکاریها در انتشار دروپال ۸ کار آسانی است. اما در این میان، برخی ازمهمترین تاثیرات بر دروپال ۸ توسط رهبران جامعه انجام شده اند که تلاششان تحت نام خودشان محسوب نشده است.اسامی رهبران پیشگامی که چگونگی انجام تمام این همکاریها را طراحی و هدایت کردند عبارتند از:

heyrockerSenpaijlambertCrelldmitrig۰۱GáborHojtsyJoseReyeromitchelljenlamptonbleen۱۸jackalopeericduranjhoodjacineshyamalaruplJohnAlbintwom, و  sofiya.

بدون آنها هیچ کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم.

فهرست همه‌ی این اسامی، یادآور پلت فرمی است که همه‌ی آنها برای همکاری و هماهنگی به کار بردند:drupal.org،  پشتیبانی شده توسط انجمن دروپال/ Drupal Association . همچنین رویدادهایی مانند Drupalcon، Drupalcamps، Dev Days را به یادمان می‌آورد که هرکسی برای همکاری،آموزش و یادگیری در آنها شرکت می‌کرد؛ که باز هم توسط انجمن دروپال/ Drupal Association  پشتیبانی شده است. بعلاوه برنامه‌ی سرعت بخشیدن به روند توسعه‌ی دروپال ۸ که کمکهای مالی از سوی توسعه دهندگان را ۲۵۰.۰۰۰ دلار افزایش داد؛هم توسط انجمن دروپال/ Drupal Association  طرح و پشتیبانی شده است.اعضای انجمن دروپال بطور خستگی ناپذیری برای کمک به انتشار این نسخه از دروپال ۸ کار کرده‌اند.

کل زمانی که برای توسعه‌ی دروپال ۸  صرف شده بی نهایت ارزشمند است، و همه‌ی آن حاصل وقت آزاد خود توسعه دهندگان نیست.سرمایه گذاری بخشهای بسیار زیادی از آن توسط شرکتهایی که در جامعه‌ی دروپال مشارکت کردند انجام شده است. ما فقط برای مدت زمان کوتاهی کمک‌های آنها را پیگیری کردیم، اما اطلاعاتی که داریم کافی است.انتشار این نسخه بدون زمانی که شرکتهایی مانند Acquia،MD Systems،Chapter Three،Tag۱ و Druid برای توسعه‌ی آن اختصاص دادند ممکن نبود.نگاهی سریع به صفحه‌ی سرویسهای دروپال در Drupal.org  نشان می دهد که مشارکت و همکاری، در فرهنگ بزرگترین شرکتهای دروپالی، عادی است. اسامی ذکر شده فقط ۵ شرکت برتر بودند اما تقریباً هر فروشگاه دروپالی بزرگ تا اندازه‌ای مشارکت و همکاری داشته است.از تمام این شرکتها به خاطر اعتمادشان به این محصول و کمکهای سخاوتمندانه شان تشکر می‌کنیم.

در نهایت، افرادی که مهمترین مسئولیت شخصی را به دوش کشیدند، قطعاً آنهایی هستند که مسئولیت پشتیبانی و نگهداری هسته را برعهده داشتند. این افراد نه تنها شایسته‌ی این هستند که از آنها سپاسگزاری کنید، بلکه سزاوار این هستند که تا آخر عمرشان آبجوی مصرفی آنها را به صورت رایگان تامین و به محل زندگیشان ارسال کنید.من نمی‌توانم آن را در این بلاگ تقدیمشان کنم تنها کاری که می توانم انجام دهم این است که بگویم سپاسگزارم.

Alex Bronstein

Dries Buytaert

Angie “webchick” Byron

Nat Catchpole

Jess Myrbo

Alex Pott

به هر کسی که در این راه کمک کرد، مخصوصاً افرادی که در بالا نام بردم ، می‌گویم شما نسل جدیدی از نوآوری اینترنتی را ممکن ساختید.سپاسگزارم.

Posted by Campbell Vertesi (ohthehugemanatee) Oct ۸th, ۲۰۱۵  DrupalDrupal ۸drupalplanet

url clone | New Balance ۹۹۱ Footwear

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)