دروپال ۷ دربرابر دروپال ۸

تصویر بهاره کیان پور
تصویر دروپال 7 دربرابر دروپال 8

مقایسه‌ی عملکردی برای انتخاب یک نسخه ی دروپالی

دروپال ۸  که یک سیستم مدیریت محتوای متن باز مناسب برای سازمان ها و کسب وکارهای بزرگ که مستلزم تعداد زیادی کاربر هستند محسوب می شود، بعد از چندین سال توسعه سرانجام در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ رسماً منتشر شد. در مقایسه با نسخه ی قبلی دروپال، یعنی دروپال ۷ که ارائه ی شیوه ی آسان برای مدیریت و نشر محتوا، قابلیت حفظ و نگهداری بهتر و سازگارپذیری فوق العاده با تلفن همراه، تنها جزئی از ویژگیهای آن هستند، دروپال۸ قابلیت های زیادی را در زمینه ی بروزرسانی ها و پیشرفت های فنی به ارمغان می آورد.

هرچند دروپال ۸ به تازگی منتشر شده،تا به حال شتاب قابل توجهی داشته است و شرکت هایی که آن را بکار گرفته اند، در بهره گیری از جدیدترین ویژگیهای آن پیشرو بوده اند.با این حال، ماهیت متن باز پروژه ی دروپالی، نیاز به انجام تطابقاتی را ایجاب می کند که لازم است قبل از تصمیم گیری برای راه اندازی پروژه ی وبی خود بر روی دروپال ۸ ،آنها را ارزیابی کنید. دروپال ۶ و ۷ طی چندین سال و بواسطه ی تلاش توسعه دهندگان جامعه ی دروپال در برنامه نویسی و بروزرسانی ماژول های پروژه ی دروپال که به منظور هرچه سازگارتر شدن دروپال انجام داده اند،روز به روز رشد و تکامل یافته اند. درحالیکه در مورد آخرین نسخه ی منتشر شده ی دروپال، توسعه دهندگان پروژه ی دروپال نیاز به زمان خواهند داشت تا بسیاری از ماژول های مختلف موجود در نسخه های ۶ و ۷ را به منظور مهیا شدن برای دروپال ۸ بروزرسانی کنند.حال سوال این است که اگر بیشتر ماژول های دروپال ۸ هنوز بروز رسانی نشده اند، چگونه باید بدانید که کدام نسخه ی دروپال برای شما مناسب است؟

ماندگاری

  اگر قصد دارید سایتتان را فقط برای یک یا دو سال داشته باشید، ممکن است انتخاب دروپال ۷ که از ثبات بیشتری برخوردار است تصمیم هوشمندانه ای باشد.

  اما اگر به دنبال آن هستید که وب سایت جدیدتان یک راه حل بلند مدت باشد، شاید ارزش سرمایه گذاری بیشتر و انتخاب دروپال ۸ را داشته باشد.

پیچیدگی

  اگر سایت جدید شما التزامات و پیچیدگیهای زیادی دارد که در محدوده ی آنچه که توسط هسته ی دروپال ۸ ارائه می شود قرار نمی گیرند، دروپال ۷ انتخاب درستی برای شما خواهد بود.

  درست است که قابلیت های هسته ی دروپال ۸ بروزترین و جدیدترین قابلیت ها می باشند، اما مقداری زمان می برد تا ماژول های پیچیده تر به آن منتقل شوند، بنابراین اگر اکنون سایت های ساده تری مانند "سایت های بروشوری" مد نظر شما هستند، دروپال ۸ انتخاب بسیار خوبی می باشد.

زمانبندی

  با اتکا به هسته ی کامل دروپال ۷ و بهره مندی از هزاران ماژول دروپالی که بطور کامل به آن منتقل شده اند، می توانید همین فردا سایت خود را با استفاده از دروپال ۷  راه اندازی کنید.

 درست است که قابلیت هسته ی دروپال ۸ افزایش یافته اما هنوز جدید است. بسیاری از محبوب ترین ماژول های دروپالی هنوز به آن منتقل نشده اند، و شاید جدول زمانبندی یا حتی قابلیت نهایی آنها نیز مشخص نباشد.

بودجه

  با توجه به تکاملی که دروپال ۷ یافته است، به احتمال زیاد می توانید پیش بینی دقیق تری از بودجه ی مورد نیازتان داشته باشید.با این حال وقتیکه صحبت از بودجه ی مورد نیاز برای یک وب سایت پیچیده می شود همیشه امکان غافلگیری وجود دارد.

  دروپال۸ یکی از پیشرفته ترین سیتم های مدیریت محتوای موجود در بازار است. اگر احتیاجات سایت شما با آنچه که توسط هسته ی دروپال ۸ ارائه می شود متناسب هستند، به این ترتیب ارزش آن را دارد که برای قابلیت بهتر سرمایه گذاری بیشتری کنید.

امنیت

  دروپال ۷ بسیار ایمن است و برخی از پربازدید ترین سایت های جهان، از جمله whitehouse.gov با استفاده از آن راه اندازی شده اند.

 دروپال ۸ هم از همان شیوه ها و تیم امنیتی که باعث استحکام فوق العاده ی دروپال ۷ شده اند بهره برده است.بنابراین زمانیکه مسئله ی امنیت بسیار مهم است، مطمئن باشید دروپال ۸ هم انتخاب خوبی است.

آیا باید نسخه ی فعلی دروپال وب سایت خود را ارتقاء دهید؟

موضوع: نسخه ی فعلی دروپال وب سایت شما دروپال ۶ است.

جواب: بله! تیم امنیتی دروپال فقط از ۲ نسخه ی آخر دروپال پشتیبانی می کنند، که بدان معناست که پشتیبانی دروپال ۶ در فوریه ۲۰۱۶ متوقف شده است. یعنی اگر در حال حاضر سایت شما با دروپال ۶ کار می کند، برای داشتن یک سایت ایمن نیاز فوری به ارتقاء آن دارید. 

موضوع:نسخه ی فعلی دروپال وب سایت شما دروپال ۷ است و تا ۶ ماه آینده برنامه ای برای ایجاد تغییرات عمده در قابلیت های وب سایت خود ندارید.

جواب:خیر.پشتیبانی از دروپال ۷ قطعاً بیشتر از این مدت ادامه خواهد داشت ( اینکه دقیقاً چه مدت ، هنوز تا این لحظه مشخص نشده است). علاوه بر این، در ۶ تا ۹ ماه اول، ماژول های مختلف موجود برای دروپال ۸ محدود خواهند بود.

موضوع:نسخه ی دروپال وب سایت شما دروپال ۷ است اما اشکالات زیادی دارد و عملکرد خوبی ندارد.

جواب:بله! اگر در حال حاضر برنامه ای  برای یک پروژه ی وبی بزرگ دارید و بودجه ای را به آن اختصاص داده اید، اکنون زمان آن است که برای ارتقاء به دروپال ۸ شروع به برنامه ریزی کنید. برای اطلاع از ماژول های مختلف موجود که برای دروپال ۸ آماده هستند تیم ما می تواند شما را راهنمایی کند.

موضوع:قصد راه اندازی یک پروژه ی دروپالی کاملاً جدید را دارید.

جواب: بستگی دارد.برای انتخاب یک نسخه ی دروپال باید نکات زیادی را درنظر گرفت ازجمله زمانبندی، بودجه و اهدافی که برای کسب و کارتان دارید. ممکن است دروپال ۷ و دروپال ۸ هرکدام قادر به عملی کردن اهداف شما باشند اما تیم ما اینجاست که در ارزیابی اینکه کدام راه حل برای شما مناسب است به شما کمک کند.

برترین ویژگیهای دروپال ۸

 بهبود تجربه ی کاربری در نگارش

در زمینه ی ویرایش، وجود  WYSIWYG۱،که ویرایشگر ایمن و مطمئنی است و همچنین ایجاد امکان ذخیره ی پیش نویس، در بین تمام امکانات و ویرایشگرهای متنوع موجود، باعث سهولت تجربه ی کاربری در نگارش محتوا شده اند.

اولین نسخه ی کاملاً ریسپانسیو برای موبایل

دروپال ۸ با قابلیت ریسپانسیوکامل و آماده ای که دارد خودنمایی می کند.

امکان بین المللی کردن

امکان مدیریت زبان مادری، در ساختار API های دروپال ۸ ایجاد شده اند.

مدیریت پیکربندی

مدیریت پیکربندی دروپال ۸ ، به شدت باعث بهبودکارایی وکاهش پیچیدگی تکنیک های قبلی می شود.

ابزار قالب دهی به نام TWIG

دروپال ۸  ابزار قالب دهی پی اچ پی به نام TWIG را به کار گرفته تا قابلیت های بهتر و پیشرفته تری را برای طراحی ارائه دهد.

یکپارچه سازیهای درون ساختاری وب سرویس

دروپال ۸ دارای مجموعه ی قدرتمندی از وب سرویس های درون ساختاری شده می باشد.

برنامه نویسی مدرن شیءگرا (OO Code)

دروپال ۸ همزمان که از یک فریم ورک قوی یعنی سیمفونی۲ (Symphony۲ Framework) بهره می برد، به استفاده از بهترین شیوه های PHP شامل کلاس ها/رابط ها،تزریق وابستگی (Dependency Injection) و بیشتر استانداردهای PSR نیز ادامه می دهد.

۱. مخفف What You See Is What You Get : این ویرایشگر سیستمی است که در آن، حین ویرایش محتوا ( متن و تصاویر)، محتوای مورد نظر به شکلی تقریباً مطابق با آنچه که نسخه ی چاپی آن خواهد بود یا مطابق آنچه که به عنوان نتیجه ی نهایی کار نمایان خواهد شد، که ممکن است یک مستند چاپی، صفحه ی وب یا نمایش اسلاید باشد، روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

Nike Sneakers Store | adidas garwen spezial white shoes - New In Shoes for Men

دسته بندی: 
میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)