ساعت چهاردهم/کار با Viewها

آنچه در این بخش خواهید آموخت:

  • کاوش Viewهای داخلی برای صفحه اصلی
  • ایجاد View برای queryهای پایگاه داده
  • کاوش نمایه‌های مختلف Viewها مثل Pagerها
  • انتخاب View توسط کاربران سایت

مقدمه

دروپال براساس یک پایگاه داده مدرن، رابطه‌ای، منسجم و منعطف طراحی شده است(معمولا از MySQL استفاده می‌شود اما این سیستم از سایر انواع مشابه نیز پشتیبانی می‌کند). پایگاه داده‌های رابطه‌ای برای ذخیره‌کردن، بازیابی و مدیریت داده از سرعت و کارآیی بالایی بهره می‌گیرند. هرچند نیم‌قرن است بزرگ‌ترین چالش پایگاه‌های داده ایجاد و مدیریت ساختارهای پایگاه داده(طرح‌ها) در دسترس گونه‌های غیربرنامه‌نویسی است. درکنار آن مسئله دیگر تسهیل استفاده کاربران نهایی از این موتورهای داده برای ایجاد queryها و گزارشات است.

دروپال نیز مانند سایر سیستم‌های مدیریت داده همواره به دنبال راه‌حلی برای این مشکلات بوده است و با معرفی Content Construction Kit یا همان CCK به کاربران امکان ایجاد بخش‌هایی مخصوص در پایگاه‌های داده که بتواند از محتوای دلخواه آنها پشتیبانی کند(البته این تنها از نگاه یک کاربر است چون روند اصلی این عملیات بسیار پیچیده و فنی است).

در نسخه‌های اخیر دروپال، ماژول Views تکمیل‌ و تصحیح شده است. در حالی که CCK به کاربر اجازه می‌دهد در پایگاه‌ داده بخش‌های مخصوصی ایجاد کرده در گره‌های مختلف از آنها استفاده کند، ماژول Views از یک مکانیزم ترکیبی query و نمایش استفاده می‌کند تا عملکرد CCK را تکمیل کند. البته شما مجبور نیستید از ترکیب CCK و Views استفاده کنید هرچند این روش کاملا رایج و کاربردی است و در آینده نیز طرفداران بیشتری پیدا خواهد کرد.  

در این بخش با ماژول Views و ویژگی‌های پایه‌ای آن آشنا می‌شوید. البته بیشتر ویژگی‌های این ماژول از دید کاربران نهایی سایت پنهان است که همان روند پیچیده نمایش داده‌ها در سایت است. 

affiliate tracking url | Michigan Reveals New Air Jordan ۵ PE University Blue ۵۵۵۰۸۸-۱۳۴ Release Date - SBD

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)