حفاظت از سیستم در برابر مزاحمان اینترنتی

حتما در سایت خود با مهمانان ناخوانده‌ای مواجه خواهید شد که ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورند؛ مگر اینکه از یک فایروال یک شبکه خصوصی استفاده کنید. اگر قسمت log را مرور کنید با مواردی مواجه می‌شوید که افراد سعی داشتند با استفاده از bots وارد سایت شما شوند. این موارد معمولا در لیست کاربرها ذکر می‌شود. همچنین مواردی که یک کاربر مدتی (یک ماه یا یک‌سال) قبل در سایت عضو شده و هرگز بازنگشته است. شاید در نگاه اول این نکته کاملا طبیعی و معمولی به نظر برسد اما نیست. چون ممکن است این کاربر یک برنامه خرابکارانه اینترنتی باشد و با عضویت در سایت و دسترسی به بخش‌های مختلف سایت در قسمت‌های مختلف عضو شده برای سایر کاربران پیام ارسال کند. این اتفاق ممکن است علامت حضور یک بدافزار یا تنها یک حرکت احمقانه باشد؛ شاید هم هردو(تحرکات مشکوک یک برنامه بدافزاری که در آینده نزدیک به سایت شما حمله خواهد کرد).

ممکن است شما بخواهید از نرم‌افزاری چون CAPTCHA (که تفاوت بین انسان و bot را تشخیص می‌دهد) برای حفاظت سایت خود استفاده کنید. البته ماژول‌های دیگری هم در دسترس هستند. برای استفاده از کپچا ابتدا باید آن را طبق جدول ۱-۱۷ دانلود، نصب و فعال کنید. (reCaptcha یک سرویس وبی از کپچاست که می‌توانید در کنار کپچا از آن استفاده کنید.)

البته کپچا نسخه‌های فراوانی دارد و همه آنها بر پایه طرح مساله‌ای طراحی شده‌اند که توسط انسان قابل‌حل باشد ولی توسط یک bot لاینحل بماند! مثل ارائه یک جمله و سوال در مورد اینکه کلمه سوم آن کدام است یا ارائه یک متن به هم ریخته از حروف (نه به صورت تایپ‌شده) و تشخیص آن توسط کاربر(یک bot نمی‌تواند متنی که با نقتشی حروف نوشته شده را بخواند).

در شکل ۱-۱۷ می‌توانید نمونه‌هایی از گونه‌های مختلف کپچا را مشاهده کنید. نمونه آخر(reCaptcha) یکی از پرکاربردترین نمونه‌های کپچاست. شاید دلیل این استقبال سرعت بالا یا کارآیی بالای آن باشد اما برخی webmasterها از آن به دلایل دیگری استفاده می‌کنند. 

شکل ۱-۱۷

Authentic Sneakers | Nike Dunk Low Disrupt Pale Ivory - Grailify

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)