ایجاد و استفاده از بلوک‌ها

حالا که با مفاهیم پایه‌ای بلوک‌های دروپالی آشنا شدید باید از آنها استفاده کنید تا تجربه بیشتری کسب کنید. 

خودتان امتحان کنید

افزودن یک بلوک ورود کاربر و Navigation

بلوک‌های در دسترس شما به نوع سایت دروپالی شما بستگی دارد؛ به خصوص به نوع ماژول‌های مشارکتی سایت شما.

۱. به بخش Administer، طراحی سایت، بلوک‌ها (D۶: admin/build/block D۷: admin/structure/block) طبق شکل ۳-۱۹ مراجعه کنید تا بخش مدیریتی بلوک‌ها را باز کنید.

۲. اگر در صفحه پایین‌تر بروید می‌توانید اکثر بلوک‌ها را در قسمت بلوک‌های غیرفعال مشاهده کنید(شکل ۴-۱۹). در دو شکل ۳-۱۹ و ۴-۱۹ می‌توانید لیبل‌های معرف بخش‌های مختلف صفحه را مشاهده کنید. شما می‌توانید بلوک‌ها را در این قسمت جابجا کنید. با اعمال هر تغییر در این قسمت یک علامت ستاره در کنار بلوک مربوطه حک خواهد شد. پس از ذخیره‌کردن تغییرات بلوک‌ها، این علامت ستاره محو خواهد شد.

شکل ۳-۱۹

۳. بلوک Navigation را یافته حاشیه چپ صفحه را برای آن انتخاب کنید(شکل ۵-۱۹). همچنین می‌توانید آن را به کمک ماوس برداشته در بخش چپ لیست بلوک‌ها قرار دهید. در پایان روی گزینه Save Blocks در پایین صفحه کلیک کنید. 

شکل ۴-۱۹

شکل ۵-۱۹

۴. . روی کلید پیکربندی کلیک کنید تا برای پیکربندی بلوک‌ها وارد صفحه‌ای مشابه شکل ۶-۱۹ شوید. مهم‌ترین بخش پیکربندی در اینجا، تیتر بلوک‌هاست. بهتر است آن را تغییر ندهید تا تیتر پیش‌فرض مورداستفاده قرار گیرد(در مورد مثال ما، Navigation). برای عدم‌استفاده از تیتر عبارت <none> یا در صورت نیاز تیتر منتخب خود را وارد کنید. همچنین می‌توانید به کاربران سایت اجازه دهید در مورد نمایش یا عدم‌نمایش بلوک‌ها تصمیم بگیرند. در بیشتر موارد گزینه پیش‌فرض (بدون درنظرگرفتن حق انتخاب برای کاربران) بهترین گزینه است. اگر ترتیب بلوک‌ها را تغییر دادید و آنها را پیکربندی کردید، قبل از کلیک‌کردن روی کلید پیکربندی، تغییرات اعمال‌شده را ذخیره کنید.

۵. تنظیمات نمایش را پیکربندی کنید. طبق شکل ۷-۱۹ در صفحه پایین‌تر بروید تا تنظیمات بعدی را مشاهده کنید.

شکل ۶-۱۹

شکل ۷-۱۹

مهم‌ترین تنظیمات این قسمت در مورد نقش‌های سایت است. برخی بلوک‌های سایت باید تنها برای کاربران مورداعتماد سایت نمایش داده شوند و برخی دیگر تنها برای کاربران ناشناخته(که وارد سایت نشده‌اند). اگر در سایت نقش webmaster یا supervisor دارید می‌توانید برخی از بلوک‌های سایت را تنها برای این نقش‌ها قابل‌نمایش کنید. در برخی موارد بلوک‌های دروپالی چون Who’s New تنها برای کاربران نقش supervisor کاربرد دارند نه سایرین.  

۶. لیست صفحاتی که دارای بلوک هستند یا بلوکی برای نمایش ندارند را تهیه کنید. مهم‌ترین نمونه این صفحات صفحه اصلی سایت یا همان <front> است. بدین‌ترتیب می‌توانید از کاربردهای متنوع بلوک‌ها بهره‌مند شوید. همچنین در این قسمت می‌توانید از بلوک‌های حاوی منوها استفاد کنید. در بخش ۲۱ بیشتر با این قسمت آشنا خواهید شد. بلوک را ذخیره کنید.

۷. با استفاده از این روش یک بلوک ورود کاربر ایجاد کرده در حاشیه سمت چپ صفحه قرار دهید. با طی این مراحل این بلوک طبق شکل ۶-۱۹ به طور اتوماتیک در زیر بلوک navigation قرار می‌گیرد. روی گزینه Save Blocks کلیک کنید.

۸. روی کلید Log Out در منوی Navigation کلیک کنید. طبق شکل ۸-۱۹ می‌توانید در این قسمت بلوک ورود کاربر و منوی خلاصه‌شده Navigation (برای کاربران ناشناس) را مشاهده کنید.

شکل ۸-۱۹

Sneakers Store | Air Jordan

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)