استفاده از Rules

با استفاده از Rules می‌توان به ترکیب جدیدی از triggerها و actionها رسید. این ماژول با سایر ماژول‌ها تعامل دارد و به این ترتیب سایر ماژول‌ها نیز می‌توانند از triggerها استفاده کنند. شما می‌توانید برای مشاهده لیستی از ماژول‌هایی که از rules پشتیبانی می‌کنند به آدرس groups.drupal.org/node/۱۰۲۷۰/rules-modules مراجعه کنید.

پشتیبانی ماژول‌ها از rules بسیار مهم است. به عنول مثال CCK به شما اجازه می‌دهد از یک trigger که به یک ارزش مخصوص در یک بخش CCK وابسته است، پشتیبانی کنید. همچنین به شما کمک می‌کند یک action ایجاد کنید که یک ارزش در یک بخش CCK تنظیم می‌کند. با ترکیب این دو ویژگی می‌توانید یک trigger ایجاد کنید که وقتی یک گره در حال ذخیره‌شدن باشد، اجرا شود. اگر یک بخش به نام location حاوی ارزشی چون here باشد، action مربوطه می‌تواند ارزش on-site را جایگزین‌اش کند.

این یک جابجایی داده ساده است و می‌توانید با تبدیل بخش location به یک منوی pop-up، به همان نتیجه دست یابید. اگر here یکی از انتخاب‌های شما نیستید اکثر کاربران نهایی خواهند فهمید باید گزینه on-site را انتخاب کنند.

اما قدرت اصلی ماژول Rules – مثل ماژول Token – زمانی مشخص می‌شود که به دو ماژول اجازه می‌دهد با هم ترکیب شوند. به عنوان مثال به جای ایجاد یک trigger و action برپایه یک بخش CCK، به این سناریوهای ترکیب‌کننده و هماهنگ‌کننده فکر کنیم.

  • برای یک سایت علاقه‌مندان به گربه‌ها هرگره متنی حاوی کلمه سگ را می‌توان به طور اتوماتیک حذف کرد. همچنین شما می‌توانید از سناریوهای پیچیده‌تری شامل obscenity استفاده کنید. (یک action که به طور اتوماتیک برپایه کلیدواژه‌ها می‌تواند حذف شود اما شما می‌توانید بعدا آن را توسط action خود شخصی کنید.)
  • در این سناریو نیز کارکرد شبیه مورد بالاست هرچند به جای حذف‌کردن گره، یک ایمیل هشدار به مدیر سایت ارسال می‌شود. همچنین می‌توان تنظیمات را به گونه‌ای نهایی کرد که یک ایمیل به کاربر نهایی ارسال شود. یعنی به جای سانسورکردن مطلب به کاربر نهایی اجازه دهید مطلب خود را اصلاح کند.
  • در میان وقایعی که می‌توانند باعث اجرای یک rule شوند، قسمت ورود کاربر وجود دارد. شما می‌توانید بخش ورودی کاربر را با یک پیام ایمیل ترکیب کنید.

البته به یاد داشته باشید ترکیب trigger و action در ماژول‌های Triggers و Actions را نمی‌توان به طور مستقیم به ماژول Rules ربط داد. هرچند مفاهیم یکسان هستند، در ماژول Rules یک trigger وقتی اجرا می‌شود که یک event اتفاق بیفتد. پس از اجرای trigger می‌توان یک condition به کار بست. اگر condition درست باشد آنگاه action اتفاق می‌افتد. بدین‌ترتیب شما می‌توانید یک trigger ماژول Rules در اختیار داشته باشید بدون هیچ condition. Trigger مربوطه وقتی اجرا می‌شود که یک گره در حال ذخیره‌شدن است و condition یک ارزش داده‌ای مشخص در یک بخش مشخص‌شده باشد. Trigger دیگر ممکن است وقتی اجرا شود که یک گره در حال ذخیره‌شدن است (بدون توجه به ارزش‌ها یا conditionهای داده‌ای). برای شروع کار طبق جدول ۶-۲۲ باید ابتدا به دانلود، نصب و فعال‌سازی ماژول Rules بپردازید. 

برای شروع کار با rules باید به بخش Administer، Rules ‪(admin/rules)‬ مراجعه کنید تا بتوانید صفحه‌ای مشابه شکل ۸-۲۲ باز کنید. 

شکل ۸-۲۲

وقتی روی گزینه Triggered Rules کلیک می‌کنید شما طبق شکل ۹-۲۲ می‌توانید لیستی از تمام ruleهای فعال به دست آورید. در ابتدا یک مثال در اختیار شما قرار می‌گیرد ولی می‌توانید نمونه‌های خود را بدان بیفزایید.

Sports News | Nike air jordan fear pack LX Mini Metallic Swoosh White - Grailify

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)