معرفی و پیکربندی ماژول های دروپال

همان‌طور که مشاهده کردید دروپال ترکیبی از فایل‌های PHP است. علاوه بر عملکردهای هسته سایت، شما می‌توانید عملکردهای اختیاری سایت را نیز فعال کنید که طبق شکل ۲۸-۴ به آنها ماژول می‌گویند. البته این ماژول‌ها در عین استقلال به هم پیوسته هستند یعنی اگر یکی از آنها به دیگری نیاز داشته باشد، شما نمی‌توانید آن ماژول را غیرفعال کنید. به لینک‌های مهم بالای صفحه توجه کنید. مهم‌ترین آنها مربوط به update.php است که پس از به‌روزکردن یک ماژول باید از آن استفاده کنید. بدین‌ترتیب تغییرات لازم در پایگاه داده شما اعمال می‌شود. البته همیشه قبل از فعال‌کردن سایت باید از آن کپی پشتیبان تهیه کنید. 

(شکل ۲۸-۴)

یافتن ماژول‌ها

ماژول‌های شکل ۲۸-۴ بخشی از بسته استاندارد دروپال۶ هستند. شما می توانید برای دانلود ماژول‌های بیشتر می‌توانید به drupal.org/project/moduls مراجعه کنید تا کارکرد‌های جدیدی به سایت خود اضافه کنید.

۱. به صفحه drupal.org/project/modules بروید تا بتوانید مثل شکل ۲۹-۴ به جستجوی ماژول‌های مختلف بپردازید. البته برای این کار باید از نوار جستجوی ماژول‌های سایت استفاده کنید نه نوار جستجوی وب یا جستجوی دروپال. توجه داشته باشید که شما با ورود به این صفحه وارد بخش پروژه‌های دروپال شده‌اید که شامل ماژول‌ها و قالب‌های مختلف است و ممکن است هرپروژه شامل دو یا چند ماژول باشد.
۲. شما می‌توانید با ورود به صفحه اختصاصی هرماژول اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید. البته مثل شکل ۳۰-۴ نمای این‌گونه صفحات یکسان است.
۳. طبق شکل ۳۱-۴ اطلاعات مربوط به نسخه منتشرشده ماژول و دانلود آن در پایین همان صفحه قرار دارد بنابراین باید دقت کنید ماژول منتخب شما با نسخه دروپال سایت شما سازگار باشد. علاوه بر این در پایین صفحه لینکی برای کسب اطلاعات در مورد انتشار نسخه‌های مختلف ماژول وجود دارد. پس از نصب یک ماژول، دروپال عملیات به‌روزرسانی لازم را برای شما یادآوری خواهد کرد. اما در کل RSS feed این قسمت اطلاعات لازم را در مورد نشر ماژول‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می دهد. 

(شکل ۲۹-۴)

(شکل ۳۰-۴)

(شکل ۳۱-۴)

۴. هنگام معرفی یک ماژول جدید، خلاصه‌ای از نحوه دانلود، لینک‌های مدیریتی مربوط و مجوزهای آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. البته ماژول‌های طراحی‌شده برای دروپال۷ با کد D۷CX مشخص شده‌اند که در جدول ۱-۴ می توانید بخشی از آنها را ملاحظه کنید:

۵. آمار ارائه‌شده درمورد نحوه کاربری دروپال را در شکل ۳۲-۴ مشاهده می‌کنید. این آمار به صورت اتوماتیک از دروپال۶ تهیه شده است. البته اعداد تنها نمایانگر کیفیت ماژول‌ها نیستند. چون برخی از این ماژول‌های خاص کاربران محدودی دارند. این اطلاعات آماری تنها برای آگاهی بیشتر کاربران منتشر می‌شود. 

(شکل ۳۲-۴)

۶. در نهايت ماژول منتخب خود را دانلود کنيد. 

Adidas shoes | adidas

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)