ساختار و طراحی سايت در دروپال

شکل ۱۵-۴ بخش ساختار/طراحی سایت را نشان می‌دهد. در دروپال۶ این بخش شامل گزینه‌های مسدودکردن دسترسی، منوها،‌ ماژول‌ها و قالب‌هاست. در دروپال۷ بخش‌های نوع محتوا و طبقه‌بندی به قسمت ساختار جدید منتقل شده‌اند و بخش قالب‌ها در قسمت نمای جدید سایت قرار دارد.

(شکل ۱۵-۴)

پيکربندي سايت

ساب‌منوهای پیکربندی سایت در شکل ۱۶-۴ کاملا مشخص است. در این قسمت شما می‌توانید فرمت و نمایش مطالب مختلف را تنظیم کنید. در مورد ساب‌منوهای این قسمت در بخش‌های مختلف کتاب توضیح داده شده‌است. 

 آنلاین‌کردن و آفلاین‌کردن سایت

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این بخش کتاب، نحوه نگه‌داری از سایت است. بدین‌ترتیب شما می‌توانید سایت خود را به حالت آنلاین یا آفلاین درآورید. وقتی قسمتی از سایت تکمیل نشده یا نیاز به کار بیشتری دارد، شما  باید سایت خود را آفلاین کنید. البته در دروپال در حالت آنلاین هم شما می‌توانید بسیاری از امور نگه‌داری و مدیریت سایت را به راحتی انجام دهید. به عنوان مثالمعمولا همیشه می‌توان در حالت آنلاین مطلب جدید وارد سایت کرد. شما می‌توانید شرایط انتشار مطالب جدید خود را در سایت تغییر دهید.

(شکل ۱۶-۴)

 اگر شما مطلب جدیدی وارد سایت کنید و آن را منتشرنشده بنامید، تنها مدیران سایت می‌توانند آن را ببینند. بدین‌ترتیب کاربران نهایی به راحتی می‌توانند وارد سایت شوند و مشکلی به وجود نمی‌آید. اگر اولین باری است که از دروپال استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا آن را آفلاین کنید. اگر از شبکه محلی یا سروری که در دسترس عموم نیست استفاده می‌کنید، نیازی نیست این کاررا انجام دهید.

وارد سایت شده به بخش Administer مراجعه کنید و از آنجا گزینه‌های پیکربندی سایت، نگه داری سایت(از منوی Navigation) را انتخاب کنید. بدین‌ترتیب وارد صفحه‌ای می‌شوید که در شکل ۱۷-۴ مشخص است.
شما می توانید برای ورود به اکانت کاربر پیش‌فرض به آدرس ./?q=user مراجعه کنید. (شکل ۱۸-۴)
به یاد داشته باشید که باید سایت را به حالت آنلاین تبدیل کرده پیام‌ها را در صورت نیاز به‌روزرسانی کنید. اگر مرورگر شما اکانت و کلمه‌عبور را به یاد بیاورد شما می‌توانید در حالت آفلاین وارد سایت شوید. 

(شکل ۱۷-۴)

(شکل ۱۸-۴)

مدیریت کاربر

طبق شکل۶ شما می‌توانید اکانت‌های کاربری سایت را در قسمت مدیریت کاربری بیابید. در دروپال۷ تنظیمات مجوزها، نقش‌ها و کاربر در قسمت پیکربندی سایت قرار دارد. (پایین کلید کاربرجدید)

اگر طبق اطلاعات کتاب پیش رفته‌اید، شما تنها یک اکانت اولیه در اختیار دارید. پس حالا باید اکانت‌های جدید بسازید. علاوه بر این اکانت، دروپال دو نوع اکانت دیگر نیز دارد: کاربران بی نام که تنها به بازدید سایت پرداخته وارد سایت نمی‌شوند. کاربران رسمی که با واردکردن یک آدرس ایمیل و تایید عضویت،‌ عضو سایت شده‌اند. به این اکانت‌ها نقش می‌گویند و هرنقش ممکن است شامل تعداد زیادی کاربر باشد. 

(شکل ۱۹-۴)

در بخش مدیریت کاربر، شما می‌توانید به تنظیم بخش کاربرها، نقش‌ها و مجوزهای مکانیزم امنیتی دروپال بپردازید. تنظیمات نقش‌ها و مجوزها مکانیزم‌های مدرن امنیتی چنین سیستم‌هایی هستند. شما یک نقش در سایت تعریف می‌کنید و سپس مجوزهای لازم را برای آن تعیین می‌کنید. برای افزودن مجوزهای جدید به یک کاربر باید آن کاربر را در گروه نقش‌هایی قرار دهید که این مجوزها را در اختیار داشته باشد.

گزارشات

ساب‌منوی گزارشات در شکل ۲۰-۴ کاملا مشخص است. 

(شکل ۲۰-۴)

دروپال به طور اتوماتیک اطلاعات لازم برای مدیریت سایت را جمع‌آوری می‌کند. معمولا کاربران در بخش گزارشات جدید به قسمت most frequently توجه می‌کنند. (شکل ۲۱-۴)

(شکل ۲۱-۴)

لینک‌های راهنما

طبق شکل ۲۲-۴ لینک‌های راهنما به شما کمک می‌کنند به انجام امور دروپالی بپردازید. صفحه Help دروپال۷ امکانات بیشتری دارد. 

(شکل ۲۲-۴)

تنظیم قالب‌ها

شما نباید قالبی را انتخاب کرده یا آن را شخصی کنید چون در ابتدا قالب پیش‌فرض دروپالی در اختیار خواهید داشت. شکل ۲۳-۴ قالب‌های دروپال۶ را نشان می‌دهد. 

(شکل ۲۳-۴)

برای فعال‌کردن هر قالب می‌توانید روی check box آن کلیک کنید. البته شما می‌توانید به کاربران امکان دهید قالب دلخواه خود را انتخاب کنند. برای پیکربندی قالب‌ها نیز می‌توانید از کلید configure استفاده کنید. شکل ۲۴-۴ نشان می‌دهد چگونه می‌توان به پیکربندی یک قالب پرداخت. از منوی این قسمت می‌توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید

(شکل ۲۴-۴)

اگر در صفحه پایین‌تر بروید، طبق شکل ۲۵-۴ می‌توانید با کلیک‌کردن روی چک‌باکس‌ها، نسبت به نمایش یا عدم نمایش قسمت‌های مختلف سایت تصمیم بگیرید.      

(شکل ۲۵-۴)

در نهایت طبق شکل ۲۶-۴ شما می‌توانید تنظیمات گرافیکی سایت خود را نهایی کنید فقط به خاطر داشته باشید پس از اتمام کار، روی کلید ذخیره پیکربندی کلیک کنید. درکل در دروپال وقتی به تغییر تنظیمات سیستم می‌پردازید، قبل از ترک صفحه باید تغییرات اعمال‌شده را ذخیره کنید. 

(شکل ۲۶-۴)

طبق شکل ۲۷-۴ کلید Configure در بالای صفحه به شما کمک می‌کند قالب منتخب خود را پیکربندی کنید و کلید تنظیمات جهانی به شما اجازه می‌دهد به پیکربندی پیش‌فرض سایت بپردازید. 

(شکل ۲۷-۴)

Running Sneakers Store | Nike nike dunk sb denim high heels sneakers fashion Shadow Pastel - Grailify

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)