ساعت اول / کاربرد دروپال در دنيای وبی قرن بيست‌ويکم

آنچه در این بخش خواهید آموخت:

  •          معرفی دروپال و سیستم‌های مدیریت محتوا
  •          آشنایی با CMS
  •          مقدمات کار با دروپال

مقدمه

زیبایی و قدرت دنیای وب در سادگی مفاهیم پایه‌ای آن ریشه دارد. همه تنها با کمی آموزش و تمرین می‌توانند یک صفحه HTML وبی بسازند که این خود دلیل اصلی استقبال فراوان کاربران جهانی از وب است. در دو دهه‌ای که دنیای وب درهای خود را روی کاربران سراسر جهان گشوده است، همه ما از ابزارهای معمول این فناوری چون قالب‌ها، اجزای قابل‌استفاده دوباره، مجموعه تعاریف و... استفاده کرده‌ایم. مدتی وبلاگ‌ها توانستند به علت سادگی کاربرد، طرفداران بسیاری جذب کنند اما خیلی زود همه دریافتیم پیشرفت‌های جدید فناوری وب و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن در قالب ساده وبلاگ‌ها نمی‌گنجند.

دروپال یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) یا قالب مدیریت محتواست که ابزاری برتر برای تلفیق فناوری open source، دیتابیس‌های ذخیره اطلاعات و ابزارهای رمزنویسی صفحات وب چون HTML و CSS به شمار می‌آید. در حال حاضر وب‌سایت‌ها از نظر فنی با سرعت لگاریتمی پیشرفت می‌کنند. در این بخش شما اطلاعات پایه‌ای از نحوه عملکرد دروپال به دست خواهید آورد و خواهید فهمید با دروپال چگونه می‌توان شکل و شمایل وب‌سایت‌ها را تغییر داد.   

دروپال: نسخه کوتاه

دروپال ابزاری است برای طراحی، مدیریت و ارائه یک وب‌سایت. دروپال یک نرم‌افزار open source است بنابراین هیچ محدودیت خاصی برای آن وجود ندارد.

همانند سایر نرم‌افزارهای وبی، دروپال در حالی که یک برنامه پردازش کلمه (مثل آفیس) یا صفحه spreadsheet باز است، فعال نمی‌شود. این نرم‌افزار را باید روی یک سرور وبی آماده قرار داد تا بتواند طبق قوانین و اطلاعاتی که در دیتابیس آن ذخیره شده به پاسخگویی بپردازد؛ این پاسخ معمولا به صورت یک صفحه وبی به صفحه مرورگر کاربر ارسال می‌شود. در بیشترموراد آنچه دروپال دریافت می‌کند درخواست‌های صفحاتی (ارسال شده توسط Hypertext Transfer Protocol یا HTTP) است که پس از پردازش به صورت صفحات Hyper text Markup Language یا HTML ارسال می‌شود.

سروری که برای دروپال درنظر گرفته می‌شود (MySQL یا PostgreSQL و SQLite برای دروپال۷)  معمولا نقش مهمی در زمان عملیات برعهده دارد مخصوصا وقتی دروپال درخواستی برای داده ارسال می‌کند یا در زمان طراحی یک وب‌سایت، دروپال درخواستی برای ذخیره‌کردن اطلاعات یا قوانین در مورد ساختار و نحوه نمایش سایت ارسال می‌کند.

البته اینجا یک استثنا وجود دارد: انجام دادن عملیاتی اختیاری برای نگهداری اطلاعات روی سرور وب (یک عملیات cron) مثل فهرست‌سازی سایت برای تسهیل امر جستجو. اگر شما روی سایت دسترسی به cron ندارید، دروپال با استفاده از poormanscron همان کار را با پردازش دوره‌ای برای شما انجام می‌دهد.

بنابراین برای برقراری ارتباط  یا طراحی یک وب‌سایت دروپال، شما باید از صفحه مرورگری استفاده کنید که قبلا روی سرور وب نصب شده است. (این سرور می‌تواند کامپیوتر شما باشد که با نام localhost یا آدرس IP مخصوص خود شناخته می‌شود.)

Sportswear free shipping | Nike Air Max ۲۷۰

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)