شناسایی سايت‌های دروپالی

سایت‌های دروپالی زیادی در دنیای وب وجود دارد که تعداد آنها هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود. آشکار است که دروپال هم همانند فناوری open source رایگان است و این خود یکی از دلایل اصلی این استقبال زیاد کاربران اینترنت به شمار می‌آید. به همین دلیل اکثر سایت‌های دروپالی را وب‌سایت‌های تبلیغاتی، سازمان‌های اطلاعاتی و دولتی تشکیل می‌دهند.

چیزی به نام نمای دروپالی وجود ندارد

همانند سایر وب‌سایت‌ها، سایت‌های دروپالی هم مشخصات ویژه‌ای دارند که آنها را از سایر سایت‌ها متمایز می‌کنند. اولین مورد URL سایت دروپالی است. هرچند در میان طرح‌های قابل‌دانلود سایت دروپال، ابزارهایی چون Pathauto وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد URL سایت خود را تغییر دهید.

دومین مورد تم‌های پیش‌فرض دروپالی است که پس از اولین دانلود در اختیار شما قرار می‌گیرد که اکثر کاربران به شخصی‌سازی این تم‌ها نمی‌پردازند. هرچند کاربرانی هستند که به دانلود سایر تم‌ها یا حتی ایجاد تم‌های جدید روی می‌آورند.

سایت‌های دروپالی که درشکل‌های شماره ۱-۲ و ۲-۲ مشاهده کردید، از تم پیش‌فرض دروپال استفاده می‌کنند.

ماده قانونی بازیابی سرمایه و توسعه آمریکایی مصوب سال ۲۰۰۹ یک برنامه و طرح جامع برای مقابله با بحران اقتصادی است که در سال ۲۰۰۸ غرب را به رکود اقتصادی کشاند. یک سایت مخصوص دولتی به آدرس www.recovery.gov برای نظارت بر فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مربوط به این طرح تاسیس شده که صفحه اصلی آن در شکل ۳-۲ مشخص است و همان‌طور که مشاهده می‌کنید یک سایت دروپالی است. هرچند آدرس اینترنتی این سایت شبیه سایر آدرس‌های دروپالی نیست، اما لینک صفحات داخلی آن مثل:

http://www.recovery.gov/?q=content/act

نشان می‌دهد که این سایت، دروپالی است چون در بخش جستجوی آن(?q=content/act) از نشان دروپال استفاده شده است.

(شکل ۳-۲)

در ادامه، با نحوه تغییر این URLهای دروپالی آشنا خواهید شد. به علاوه در ساعت ششم در قسمت "مدیریت URLها: پاک‌کردن، تغییرآدرس و Pathauto" خواهید آموخت چگونه این URLها را تغییر داده با استفاده از طرح Pathauto به حالت استانداردتری تبدیل کنید.

معمولا از دروپال در سایت‌های تبلیغاتی کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. شکل ۴-۲ سایت City Market/Onion River Coop در برلینگتون ورمونت را نشان می‌دهد.

(شکل۴-۲)

شرکت سوني از دروپال در بسياري از سايت‌هاي خود استفاده مي‌‌کند که بيشتر آنها از پشتيباني چندزبانه سايت سود مي‌برند. شکل ۵-۲ نسخه سوئدي سايت خواننده معروف، پينک را نشان مي‌دهد. با استفاده از اين ويژگي تنها بخشي از کلمات موجود در صفحه ترجمه مي‌شوند و بخش ديگر به زبان اصلي (انگليسي، فرانسوي و...) در سايت قرارداده مي‌شود. 

(شکل۵-۲)

در شکل ۶-۲ می‌توانید سایت سنای نیویورک را مشاهده کنید.

(شکل ۶-۲)

و در نهایت شکل۷-۲ سایت شخصی نگارنده کتاب را نشان می‌دهد که از تم دروپال Zen در آن استفاده شده است. این تم قابل‌دانلود تنها برای کاربرانی طراحی شده که قصد دارند تم سایت خود را شخصی کنند. البته کوچ از یک تم دروپالی به دیگری روند بسیار ساده‌ای دارد، هرچند با شخصی‌کردن صفحه ممکن است این زمان کمی طولانی‌تر شود.

(شکل ۷-۲)

پس کاملا آشکار است که چیزی به نام نمای دروپالی وجود ندارد که می‌توان در سایت خود از تم‌های قابل‌دانلود یا نمونه شخصی‌شده آنها استفاده کرد.

JORDAN

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)