سازمان‌دهی پروژه دروپال

اگر گمان می‌کنید دروپال تنها ابزاری برای طراحی و ساخت یک وب‌سایت است، بسیاری از ویژگی‌های مهم آن را نادیده گرفته‌اید. با استفاده از دروپال می‌‌توانید ویژگی‌های مختلفی چون برگزاری نظرسنجی‌ها، افزودن نظرات کاربران به مطالب منتشرشده در سایت، مشارکت کاربران در انتشار مطالب جدید، خرید اینترنتی کالا و انواع روش های نشان‌دارکردن صفحات را به سایت خود بیافزایید. در قرن بیست‌ویکم دیگر چنین ویژگی‌هایی به اصول پایه‌ای یک وب‌سایت تبدیل شده‌اند. 

پیش از شروع کار با دروپال باید پروژه خود را طراحی کرده باشید. ایده ساخت یک وب‌سایت جرقه اولیه است و دروپال ابزاری برای اجرایی کردن این طرح ذهنی. اگر قصد دارید با یکی از جدیدترین پشرفت‌های دنیای وب کار کنید، باید طرح اولیه مناسبی در اختیار داشته باشید.

اجرای مدیریت ساختاری

برای سایت دروپالی که در مرحله طراحی و ساخت قرار دارد، اولین گام تعیین مدیر برای سایت است: فرد، گروه یا کمیته مدیریت. در این مرحله فرد یا افرادی باید انتخاب شوند که هم اطلاعات کافی از امکانات و اهداف سازمان داشته باشند و هم قبلا در دنیای وب فعالیت کرده‌ باشند. سپس ویژگی‌ها و خدمات اصلی سایت و نحوه و میزان دسترسی افراد به آن باید مشخص شود. با استفاده از دروپال شما می‌توانید سطوح امنیتی مختلفی از افراد تعیین کنید تا مجبور نباشید آنها را به دو گروه ساده تقسیم کنید: کسانی که کلمه عبور را می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند!   

طرح‌ریزی برای اجرای عملیات

با یک سرور خانگی می‌توانید دروپال را اجرا کنید.

آغاز طرح‌ریزی برای ساختار دروپالی: نقش‌ها و مسئولیت‌ها

در این مرحله باید نوع مطالب و فایل‌هایی که در سایت قرار خواهید داد را مشخص کنید، حتی اگر در حال تغییر ساختار یک وب‌سایت آماده دیگرهستید نمی‌توانید به راحتی ادعا کنید، مطالب موردنیاز موجود است و جای نگرانی نیست! حتما باید نوع محتوای سایت دروپالی خود را از قبل با دقت مشخص کنید.

۱.    نوع محتوای سایت خود ار مشخص کنید. از کلیاتی چون جلسات کاری و اقلام فروش شروع کنید.

۲.    در اینجا باید تصمیم بگیرید هردسته از مطالب و فایل‌ها را چگونه در سایت منتشر خواهید کرد. برخی از روش‌های اصلی برای انتشار مطالب مختلف در سایت‌های دروپالی عبارتست از:

  • مقالات:

دردروپال۶ به این گونه مطالب story و در دروپال۷ به آنها مقاله گفته می‌شود. این‌گونه مطالب شامل تیتر، متن اصلی و احتمالا یک یا چند عکس هستند که با استفاده از CCK می‌توان بخش‌های دیگری بدان افزود.

تصاویر:

شما می‌توانید عکس‌ها و تصاویر مختلف را به مقالات خود اضافه کنید ولی به هرحال به تنهایی هم نوعی مطلب دروپالی به شمار می‌آیند. چنان‌که قصد دارید بر اهمیت عکس تاکید کنید، می توانید برای آن، تیتر و شرح عکس در نظر بگیرید.

  • موضوع بحث forum :

درسایت‌های دروپالی می‌توانید گروه‌ها یا forumهای مختلفی با موضوعات متفاوت ایجاد کنید تا محل بحث کاربران شود.

  • بلاگ‌ها:

در سایت‌های دروپالی کاربران نیز می‌توانند بلاگ‌های شخصی خود را در سایت قرار دهند. طراح سایت نیز می‌تواند یک بلاگ مخصوص برای انتشار روتین اطلاعات و مطالب ایجاد کند.

  • نظرسنجی‌ها:

در این قسمت می‌توانید نظرسنجی‌های مخصوصی طراحی کنید تا از نظرات کاربران در مورد موضوعات مختلف آگاه شوید. اینگونه نظرسنجی هم مانند سایر انواع مشابه اینترنتی، غیرعلمی است اما فاقد اصول اولیه نیست: هرکاربر تنها یک بار می‌تواند در نظرسنجی شرکت کند.

۱.    شما باید مشخص کنید هردسته از مطالب و فایل‌ها توسط چه کسی باید منتشرشوند.

  •          دروپال می‌‌تواند به شما کمک کند نویسنده مطالب مختلف را مشخص کنید تا امضای فرد یا گروه نویسنده به متن منتشرشده اضافه شود.

 

  •          کاربران نهایی می‌توانند بدون ذکر نام، نظرات خود را روی وب‌سایت قرار دهند.

 

  •        شما می‌توانید دردروپال ترتیبی اتخاذ کنید هر کاربرنهایی برای افزودن نظر خود به متن یا فایل منتشرشده، ابتدا در سایت شما عضو شود و سپس نظر وی به همراه نام وی به مطلب سایت اضافه شود.

 

شما باید از پیش تصمیم بگیرید چه کسانی مسئول انجام چنین اموری در مورد مطالب منتشرشده در سایت هستند. یعنی درابتدا با صحبت جمعی، خط ‌مشی و اصول پایه‌ای مشخص شود ولی در درازمدت یک نفر تنها به تصمیم‌گیری و انجام اقدامات لازم بپردازد.  

Sport media | M۲k Tekno

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)