تمرکز بر محتوا

مهم‌ترین بخش یک CMS محتواست. در وب‌سایت‌های کلاسیک نحوه ارائه محتوا و خود محتوا در کنارهم قرار می‌گیرند و به سختی می‌توان آنها را ازهم جدا کرد. اما در دروپال می‌توان این دو را جدا ازهم تعریف کرد:

محتوا اطلاعاتی است که روی وب‌سایت قرار می‌گیرد.
ارئه محتوا محلی است که محتوا در آن قرار می‌‌گیرد.

اگر زمانی که به طراحی یک وب‌سایت می‌اندیشید، به آنچه مردم در صفحه اصلی خواهند دید فکر کنید، منظور شما همان ارائه محتواست. اما اگر به آنچه در سایت ارائه خواهد شد فکر کنید، به قلب CMS می‌پردازید. این یکی از ویژگی‌های اصلی دروپال است: محتوا موضوع اصلی است نه نحوه ارائه آن!

وقتی شما در مورد صفحه اصلی وب‌سایت خود و قراردادن یک مقاله در سمت راست پایین صفحه فکر می‌کنید درواقع شما نمی‌خواهید آن را در بالا سمت چپ یا در صفحه‌ای دیگر قرار دهید یا تنها پاراگراف اول آن را به صورت تیزر در این صفحه بیاورید. در دروپال، این مقاله بسته به جایی که در سایت برای آن در نظر می‌گیرید، تغییر می‌کند.

البته این فضایی که در دروپال در نظر گرفته شده، در اصل در دیتابیسی قرار دارد که سایت دروپالی را پشتیبانی می‌کند یعنی فارغ از هرجا و شکلی که شما برای آن در نظر می‌گیرید، هویت مستقلی برای دیتابیس دارد. اگر شما قبلا سابقه کار با صفحات HTML داشته‌اید، می‌دانید که برخی صفحات سایت بدون آپلود اضافه می‌شوند تا شما بتوانید در آنجا، مطالب مختلف را برای استفاده در آینده ذخیره کنید یا می‌توانید از پردازنده‌های کلمه و spreadsheet ها برای انجام این کاراستفاده کنید. علاوه بر این در دروپال می‌توانید با افزودن tag به صفحات یا استفاده از تصاویر و teaser ، صفحات خود را به راحتی دسته‌بندی کنید. حتی اگر محل قرارگیری مطالب مختلف را فراموش کنید، به راحتی می‌توانید به جستجو پرداخته آنها را بیابید.

تمرکز بر نوع کاربری: چگونگی انجام کار

در قرن بیست‌ویکم وب‌سایت‌ها سریع‌تر و منعطف‌تر شده‌اند و از سوی دیگر استقبال روزافزون کاربران و رشد سریع شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک باعث شده کاربران جهانی انتظار بالایی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت داشته باشند. حالا دیگر کاربران انتظار دارند به راحتی بتوانند مطالب و فایل‌های موردعلاقه خود را نشان‌دار bookmark کنند. به علاوه آنها می‌خواهند به راحتی فعالیت‌های خود در سایت‌های مختلف را با دوستان و همکاران خود به اشتراک گذاشته، از اخبار آنلاین آنها استفاده کنند. این روزها خرید اینترنتی اقلام مختلف کالا بسیار معمول و رایج شده است و خریداران اینترنتی انتظار دارند در کنار خرید اینترنتی، نظرات شخصی خود را به توضیحات فروش کالا یا مطلب منتشر شده در وب اضافه کرده، به ارزش‌گذاری براین کالاها و مطالب بپردازند. تمام این مشارکت‌های آنلاین اجتماعی در دروپال لحاظ شده‌است.

تمرکز بر همکاری: عوامل اجرایی

دروپال با در اختیارداشتن ابزارهای مدیریت جریان کار و تهیه نسخه های مختلف از یک مطلب، بهترین انتخاب برای وب‌سایت‌هایی است که با همکاری چندنفر طراحی و مدیریت می‌شوند. هرچند بسیاری از سایت‌های دروپالی تنها یک طراح و سازنده داشته‌اند اما بسیاری دیگر نیز حاصل کار تیمی طراحان و سازندگان سایت هستند. حتی وقتی یک نفر به تنهایی به طراحی سایت دروپالی می‌پردازد، در آن واحد نقش‌های مختلفی چون نویسندگی، جمع‌آوری مطالب، طرح‌ریزی ساختار سایت، uploadکردن مطالب و مطالعه گزارشات روزانه را برعهده می‌گیرد تا جایی که آرزو می‌کند، همکاری درکنارخود داشت که می‌توانست در این انجام امور به او کمک کند.

هیچ نرم‌افزار دروپالی وجود ندارد و شما تنها باید از صفحه مرورگر خود استفاده کنید و همین نکته به همکاری راحت و سریع افراد در مرحله طراحی و ساخت کمک می‌کند. با نهایی‌کردن تنظیمات کنترل دسترسی، شما می‌توانید به افراد مختلف اجازه دهید بدون برخورد با مشکلات امنیتی به مدیریت بخش‌ها و ویژگی‌های مختلف سایت بپردازند. اگر از ابزار مدیریت جریان کار به خوبی استفاده کنید، می‌توانید ارتباط مناسبی بین افراد گروه ایجاد کنید تا لحظه به لحظه در جریان فعالیت‌های همگروهی خود قرار گیرند. بدین‌ترتیب دیگر نیازی نیست نگران پیام های ایمیل مختلف باشید، چون این سایت به موقع ایمیل مناسب را برای شخص مناسب ارسال می‌کند.

در وب‌سایت‌های کلاسیک، برای اینکه به افراد مختلف اجازه دهید، صفحه جدید ساخته یا صفحات موجود را تغییر دهند، بالاجبار باید امکان دسترسی آنها به سرور وب را مهیا می‌کردید؛ یعنی FTP (پروتکل انتقال فایل) در اختیار آنها قرار می‌دادید تا بتوانند وارد سایت شده به افزودن، حذف‌کردن یا انتقال فایل در سایت بپردازند. اما در دروپال شما می‌توانید به تعداد محدودی از کاربرها اجازه ایجاد صفحه جدید، تغییر صفحات موجود، حذف یا استفاده از فایل‌های موجود در سایت بدهید چون اینجا اطلاعات ورود به سایت FTP بیش از یکی است.

با استفاده از این امکانات جدید، شما می‌توانید ساختار متفاوتی برای وب‌سایت خود در نظر بگیرید. چون دیگر مجبور نیستید کلیدهای طلایی قلعه امپراطوری خود را دراختیارهمه قرار دهید و تنها با نهایی‌کردن تنظیمات امنیتی، امکان مشارکت تعداد زیادی ار کاربران در سایت را فراهم کنید. حتی با این روش ممکن است چهره سایت تغییر کرده، بتوانید ویژگی‌های بیشتر و بهتری به آن بیفزایید. 

latest Running Sneakers | Nike

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)