کاربرد ساختار CCK

یکی از مشکلات ساختار گره در دروپال این است که توسعه‌پذیر نیست. یعنی اگر بخواهید در کنار گره نوع دیگری از داده را در سایت قرار دهید باید از ابزارهای برنامه‌نویسی استفاده کنید. آشکار است که داده ها و نوع آنها در پایگاه داده سایت ذخیره می‌شود. اما چالش بزرگ برای دروپال و انواع مشابه آن این است که چگونه کاربر می‌تواند نوع داده خود را بدون استفاده از رمزنویسی SQL تعیین کنند. دروپال راه‌حل جدیدی برای این مشکل یافته است. نکته کلیدی ایجاد یک سطح واسطه بین پایگاه داده و ساختار مورداستفاده کاربر(گره) است.

این ساختار دو جز دارد:

  • گرهی که حاوی بخش‌های مختلف داده است. در واقع این‌ها اسامی گره‌ها هستند. گره با استفاده از help text ها راهنمایی‌های لازم را  در اختیار کاربر می‌گذارد.
  • داده‌های این بخش به عنوان یکی از گونه‌های استاندارد داده SQL در پایگاه داده سایت ذخیره می‌شوند.

با استفاده از CCK ذخیره داده‌ها از گره‌ها جدا می‌شود. برای این کار از یک CCK field استفاده می‌شود. شناسه بخش و قوانین مخصوص آن که قبلا قسمتی از یک قاعده نوشتاری گره محسوب می‌شدند، حالا زیرمجموعه خود آن بخش به شمار می‌آیند. حالا دیگر گره‌ها حاوی بخش‌های رابط دایرکتوری و سلول‌های داده SQL نیستند و شامل ارتباطاتی با بخش‌های CCK می‌شوند که آنها به سلول‌های داده SQL دسترسی دارند. بدین صورت یک سطح واسطه به وجود می‌آید.

وقتی شما یک بخش CCK می‌سازید، نوع داده SQL که استفاده می‌کند را تعیین می‌کنید. به علاوه برای آن نام و widget مدخل داده درنظر می‌‌گیرید. این widget (به عنوان مثال تقویمی که به صورت pop-up در سایت دیده می‌شود) می‌تواند عضو اصلی بخش موردنظر باشد. بنابراین یک widget مدخل داده بیش از یک نوع داده SQL معنی دربردارد. شما می‌توانید برای اهداف مختلف، بخش‌های مختلف CCK بسازید: سایز لباس، نمره درسی، وزن بسته یا دمای هوا. در پایگاه داده تمام این داده‌ها به صورت عدد و رقم ذخیره می‌شود. نکته مهم اینجاست که بخش‌های CCK غنی در قسمت‌های مختلف دروپال کاربرد دارند. به عنوان مثال یک بخش ویژه برای واردکردن وزن بسته، در گره تجارت الکترونیک و گره صورت وضعیت انبار نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. درضمن هر بخش CCK مجوزهای ویرایش جداگانه‌ای دارد.  

bridge media | Marki

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)