ایجاد نقش‌ها

دروپال دو نقش داخلی دارد. شما نمی‌توانید آنها را حذف کنید فقط می‌توانید هیچ مجوزی به آنها اختصاص ندهید تا عملا بی‌اثر شوند. مکانیسم ورود به سایت دروپالی بخشی از مکانیسم امنیتی آن است.

  • بی‌نام: کاربرانی که وارد سایت شما نمی‌شوند. شما می توانید این نام را در بخش Administer، پیکربندی سایت، اطلاعات سایت(D۶: admin/settings/site-  information    D۷: admin/settings/user) تغییر دهید از اسامی چون بازدیدکننده‌ها و مهمانان استفاده کنید.
  • تاییدشده: کاربرانی که وارد سایت شما شده‌اند و کلمه‌عبور در اختیار دارند. شما می‌توانید از گزینه‌های مختلفی برای تایید صلاحیت آنها استفاده کنید.

نقش‌ها رابطه تنگاتنگی با مجوزها دارند. شاید شما از نقش‌های سازمانی در دروپال نیز استفاده کنید. به هرحال مجوزهای نقش‌های مختلف باید متفاوت باشد. دریک سازمان معمولی مدیران و سرپرستان ممکن است در بخش‌های مختلف سازمان حضور داشته باشند و نقش‌های مشابهی برعهده بگیرند.

استراتژی مناسب افزودن دو نقش جدید به سایت است تا انعطاف‌پذیری سایت افزایش یابد. نکته مهم کارکرد این نقش‌هاست نه نام آنها:

  • webmaster : این نقش تقریبا به تمام قسمت‌های سایت دسترسی دارد. تنها برخی از مجوزهای داخلی را نباید در اختیارش قرار داد(مثل مجوز واردکردن PHP). افراد عضو این نقش در چارچوب مکانیسم امنیتی سایت قرار می‌گیرند و مانند کاربراصلی آن را دور نمی‌زنند(از کنار آن عبور نمی‌کنند).
  • کاربر معتمد یا هماهنگ‌کننده: برای این نقش باید اختیاراتی بین وب‌مسترو کاربر تاییدشده قائل بود. به عنوان مثال یک وب‌مستر ممکن است بتواند منوهای جدید بسازد اما افراد عضو نقش هماهنگ‌کننده تنها بتوانند به ویرایش نظرات کاربران و مباحثات forumها بپردازند. اگر شما از ویژگی‌ استفاده می‌کنید که به کاربران اجازه می‌دهد برای خود اکانت بسازند، این نقش به شما اجازه می‌دهد افراد مشخص و مورداعتماد برای این ویژگی را انتخاب کنید. اکانت کاربر تاییدشده توسط خود وی ایجاد می‌شود اما اکانت هماهنگ‌کننده را شخصی دیگر از سازمان می‌سازد.

یک کاربر می‌تواند عضو چند نقش باشد و تنها یک استثنا در این میان وجود دارد. کاربران نمی‌توانند همزمان عضو نقش کاربر بی‌نام و سایر نقش‌ها باشند؛ چون کاربر بی‌نام متعلق به کاربران ناشناس سایت است. برای ایجاد یا ویرایش یک نقش می‌توانید طبق شکل ۱-۸ به بخش Administer، مدیریت کاربر، نقش‌ها(D۶: admin/user/roles 

 D۷: admin/settings/roles) مراجعه کنید.

شکل ۱-۸

روی کلید Edit Permissions کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات هرنقش را نهایی کنید. دو نقش پیش‌فرض غیرقابل‌تغییر هستند و تنها می‌توانید نام آنها را تغییر دهید. شما نمی‌توانید آنها را حذف کنید اما می‌توانید به حذف نقش‌هایی که خود ایجاد کرده‌اید بپردازید. همیشه یک فضای خالی در زیر این قسمت وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد به ایجاد نقش‌های جدید، نام‌گذاری و افزودن آنها به نقش‌های موجود(با کلیک‌کردن روی کلید Add Role) بپردازید.

Sport media | 『アディダス』に分類された記事一覧

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)