راه‌اندازی بخش جستجو به کمک Cron و Poormanscron

دروپال هم مانند هروب‌سایت دیگری با دریافت درخواست عکس‌العمل نشان می‌دهد. عملیاتی چون تهیه لیست‌ها باید در پس‌زمینه سایت انجام شود. بخش‌های مختلف سایت مسئول چینن اموری هستند: از به‌روزرسانی و تهیه کپی پشتیبان در طول زمان تا چک‌کردن نسخه‌های جدید مطالب سایت. در بسیاری از محیط‌های وب چنین وظایفی را برنامه‌ریزهایی چون Cron (زمان‌نگار) برعهده می‌گیرند. روی ویندوز نسخه‌های مختلفی از این ابزار وجود دارد ولی اکثر کاربران از برنامه‌ریز داخلی ویندوز استفاده می‌کنند.

برای دسترسی به چنین ابزاری در دروپال باید به www.x.com/cron.php مراجعه کرد. شما می‌توانید به طور دستی با استفاده از مرورگر خود به این آدرس بروید یا از cron یا برنامه‌ریز خود ویندوز استفاده کنید. البته به جای این کار از ماژول Poormanscron نیز می‌توانید استفاده کنید.  ‌

با استفاده از cron یا برنامه‌ریز ویندوز، cron.php به انجام اموری چون فهرست‌بندی و چک‌کردن نسخه‌های جدید می‌پردازد. بنابراین شما تنها باید cron.php را راه اندازی کنید. در بعضی محیط‌ها چون هوست‌های اشتراکی cron در دسترس نیست. اگر این برنامه‌ریز در دسترس بود حتما از آن استفاده کنید و از cron.php برای چک دوره‌ای سیستم خود استفاده کنید. اگرسایت شما ترافیک بالایی دارد و مطالب زیادی از آن در معرض جستجوی اینترنتی قرار دارد، می‌توانید cron.php را طوری تنظیم کنید که هرساعت یک‌بار فعال شود. 

ماژول Poormanscron وقتی فعال می‌شود که دروپال درخواستی دریافت کند. سپس تشخیص می‌دهد که از cron.php استفاده کند یا نه. و این ابزار پس از ارسال صفحه به کاربر، کار خود را آغاز می‌کند. بنابراین کاربر وقتی صفحه را مشاهده می‌کند، cron در حال فعالیت است. 

Poormanscron و خبرنامه‌ها

یکی از وظایف cron.php ارسال ایمیل‌ها یا همان خبرنامه‌های سایت است. Poormanscron ممکن است در این قسمت با مشکل مواجه شده چندبار یک پیام را ارسال کند؛ بنابراین در این مورد بهتر است از یک cron استفاده کرد.

اگر قصد دارید از Poormanscron استفاده کنید، پس از دانلود و نصب، آن را طبق جدول ۱-۹ فعال کنید. 

برای شروع بهتر است از تنظیمات پیش‌فرض (شکل ۱-۹) آغاز کنید. پس از طراحی سایت ممکن است شما چندبار این تنظیمات را چک کنید. 

شکل ۱-۹

تنظیمات پیش‌فرض تنها به لیست‌بندی عملیات Poormanscron می‌پردازد. شما می‌توانید طبق شکل ۲-۹ آخرین گزارشات سایت را در قسمت Administer، Reports، Recent Log Entries ‪(admin/reports/dblog)‬ مشاهده کنید. ‌

شکل ۲-۹

Nike Air Presto Fly

 

Add Comment

میدان آرژانتین - خیابان وزرا - خیابان شهید رفیعی (۲۰) - پلاک ۱۰ - طبقه ۴ - واحد ۷ و ۸
طراحی سایت با دروپال (وب کاران)